Aikido sıkça sorulan sorular

Sıkca sorulan sorular

   Aikido ve felsefesi nedir? Aikido, kişinin kendisiyle barışık, doğal ve sosyal çevresiyle uyum içinde yaşamasının yoludur. Aikido, aynı zamanda bir savaş sanatıdır. Yalnız, Aikido’nun öncelikli savaşı, kişinin kendisine, başka bir ifadeyle iç dünyasında yarattığı hayali-marazi düşmanlara karşı vermesi gereken bir savaştır…

Aikido alışılmış sporlardan nasıl ayrıdır?

Aikido savaş sanatıdır. O ruhsal gelişmeyi vurgulayan özel bir savaş  sanatı çeşididir.Sporlar  tamamen müsabaka üzerine yoğunlaşırken Aikido’nun birincil amacı tüm insan varlığının ruhsal gelişimidir.Aikido da biz hiçbir zaman hileye,aldatmaya ya da bir rakibin üstesinden gelmek için aşırı bir güce baş vurmayız.Bu  Aikido’nun diğer sporlardan farklılığıdır.

Daha önce herhangi bir Uzakdoğu savaş sanatı ya da başka sporlarla uğraşmadım. Bu durum Aikido yapmama engel mi?

Hayır! Vücudunuzun kondisyonlu olmaması bir dezavantaj olmakla birlikte, Aikido size gerekli kondisyonu kazandıracaktır. Aikido’nun sadece kendisine özel çalışma prensipleri ve teknikleri vardır. Dolayısı ile diğer savaş sanatlarından birçok noktada ayrılır. Bu sebeple daha önce herhangi bir savaş sanatı ya da spor yapmamış olmanız, Aikido yapmanıza engel değildir.

Bayanlar Aikido çalışabilir mi?

Elbette…Aikido’daki teknikler herkesin uygulayabileceği şekildedir. Saldırganı yönlendirme ve dirençsizlik esasına dayanan Aikido teknikleri, saldırganın gücünün kendisine karşı kullanılmasını sağlar. Bayanlar fiziksel olarak erkeklere göre daha zayıf olmaları sebebiyle Aikido tekniklerini çok daha iyi bir şekilde, kuvvet kullanmaksızın öğrenebilmektedirler. Zaman zaman tekniği kuvvetle yapmaya çalışan erkekler, esasında Aikido tekniklerini bayanlardan ortalama olarak daha uzun sürede öğrenmektedirler.

Normalden fazla ya da aşırı kiloluyum. Bu durum Aikido yapmama engel mi?

Hayır! Sadece başlangıç olarak daha yavaş bir tempo ile Aikido çalışmanız gerekebilir. Aikido’ya düzenli olarak devam ettiğiniz takdirde kilo problemi diye bir şey kalmayacağından emin olabilirsiniz 🙂

Daha önce sakatlık/ameliyat geçirmiştim. Bu durum Aikido yapmama engel mi?

Bu konuda uzman bir doktora danışmanızda fayda var. Eğer doktorunuzun Aikido hakkında hiçbir bilgisi yoksa ya da kararsız ise doktor olan Aikidocu arkadaşlarımıza sizin için danışabiliriz. Lütfen bizimle iletişime geçiniz!

Yaşım 30’un üzerinde. Aikido’ya başlamak için geç mi kaldım?

Hayır. Sağlıklı bir vücuda sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, geç kalmış sayılmazsınız. Vücudunuzun Aikido’ya uyum sürecini düzenli çalışma ile hızlandırabilir ve kısa bir süre içinde yeterli kondisyona sahip olabilirsiniz.

Çocuklar Aikido yapabilir mi?

Aikido çalışabilmek için vücut, kemik ve zihin gelişimi bakımından belirli bir seviyeye gelmiş olmak gerekir.

Ben yeniyim. Uzun süredir Aikido yapan arkadaşlar ile nasıl çalışacağım?

Her şeyden önce Aikido çalışmaları futbol ya da basketbol gibi değildir. Çalışmalar, genellikle karşılıklı olarak saldıran-teknik yapılan (Uke) ve savunan-tekniği yapan (Tori) olmak üzere 2 kişi şeklinde yapılır. (ileri seviyedeki birden fazla saldırgana karşı yapılan teknikler hariç:-) Aikido çalışmalarında, eskiler olduğu gibi yeni başlayan Aikido öğrencileri de çok sayıdadır. Dolayısı ile daha kıdemli Aikido öğrencileri sizlere yardımcı olacaklardır.

Bir çalışma günü için 1 saat, 15 dakika az bir süre değil mi?

Aikido çalışmaları, Aikido’ya özgü fırlatma tekniklerine karşı kendimizi korumak için uyguladığımız düşmeler ile benzersiz bir şekilde, fiziksel olarak oldukça yüksek tempolu ve yoğun geçtiği için, tecrübeli öğrenciler için dahi yorucu olabilmektedir. Bu sebeple Aikido’ya başladıktan sonra, çalışma saatlerinin yeterli hatta bazen fazla bile olduğunu düşüneceğinizden eminiz. Bununla birlikte yine de daha fazla çalışmak isterseniz, derslere erken gelip, sizin gibi erken gelen tecrübeli öğrenciler ile çalışmakta özgürsünüz. Ayrıca 2. KYU seviyesine geldikten sonra, sadece ileri kuşaklara yönelik çalışmaların yapıldığı günlerde de aikido çalışarak haftada 4 gün aikido çalışabilirsiniz.

Aikido’yu ne kadar zamanda öğrenebilirim? Kendimi savunabilecek düzeye ne zaman gelebilirim?

Bu zaman tamamen sizin vücudunuzun Aikido’ya göstereceği uyum süresi ile orantılıdır. Şartlanmamış bir zihne sahip vücudun öğrenme süresi, daha önceden karate, kung-fu benzeri bir savaş sanatı dalında çalışma yapmış kişilere göre çok daha kolay olmaktadır. İlk Aikido dersinden çıktığınızda dahi çok şey öğrendiğinizi hissetmekle beraber, bir kaç ay içerisinde çok büyük değişim göstereceksiniz. Düzenli bir şekilde eğitime devam etmeniz durumunda 6 ay-1 sene içerisinde kendinizi koruyacak seviyeye rahatlıkla gelebilirsiniz.

Aikido’yu sokak kavgasında kullanabilir miyim?

Bunu yapmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Aikido bir vuruşta ölümü ve kalımı belirleyebilir. Eğer mümkün ise savaşa girmeyiniz. Ancak savaş kaçınılmaz ise onu en kısa sürede bitirmek gerekir. Sokak kavgalarında Aikido’daki kilit teknikleri uygundur. Bu sayede saldırgan sadece etkisiz hale getirilir, fiziksel hasar verilmez. Ancak hayatınız tehlikede ise ancak o zaman kırış ve ölümcül teknikler uygulanmalıdır.

Aikido’da ne kadar zamanda siyah kuşak (1.Dan) seviyesine gelebilirim?

Düzenli olarak çalışmaya devam etmeniz durumunda ortalama 2.5 senede 1.Dan seviyesine gelebilirsiniz. 1.Dan seviyesi Aikido için bu sanatı yeni öğrenmeye başladığınızı, öğrenci adaylığından, artık bir Aikido öğrencisi durumuna geldiğinizi gösterir. Çalışmalarınız ve teknikleriniz, su gibi akıcı olmaya ve olağanüstü estetik bir görünüm kazanmaya başlar.

Aikido’da müsabaka, turnuva ya da karşılaşma var mıdır?

Eğer çağdaş toplum kontekstinin içinde budoyu düşünürsek,o, insanlara bir rakibi yenmek için savaş sanatı tekniklerinin kullanıldığını öğretmekten çok bazı başka amaçları öne çıkartmaktadır.İnsanlar artık hayatlarında pratik uygulamaya sahip şeyleri yapmaya hevesliler.modern budoda günlük yaşamın problemleriyle bağlantıya sahip olmalıdır.Bu “Aikido’da müsabaka yoktur.” un nedenidir.

Aikido’nun kurucusu O’Sensei Morihei Ueshiba, Aikido’da müsabakayı kesinlikle yasaklamıştır. Aikido’da müsabakanın olmayışı, rekabet ortamının dojo içerisine girmesini engeller. Dolayısı ile diğer savaş sanatlarında görülmeyen bir uyum, dostluk ve arkadaşlık havasının Aikido öğrencileri arasında gelişmesini sağlar. Aikido’daki tek müsabaka kişinin kendisi ile olan savaşıdır.

Aikido çalışmalarında ne giyilir? Nereden temin edeceğim?

Aikido’ya yeni başlayanlar, aiki-gi dediğimiz beyaz bol bir pantolon, beyaz düğmesiz bir ceket giyerler ve beyaz kuşak takarlar. Gi resmi için tıklayınız. Kahverengi kuşak (1.kyu) seviyesine gelenler, aiki-gi üzerine kahverengi kuşak takarlar. Siyah kuşak (1.Dan) seviyesine gelenler aiki-gi üzerine hakama giyerler.

Aikido beni güçlü yapacakmı?

Aikido seni çok güçlü yapacak.Aikido’da zihni ve vücudu günlük çalışma ile güçlendiririz.ruhsal güçlenmenin gelişimi her meydan okumayla daha da sarsılmaz bir güven vererek tamamlanacaktır.Bu gerçek güçtür.

Ağırlık çalışmak gibi fiziksel kondisyon Aikido için gereklimidir?

Hayır kurucu (Morihei Ueshiba) usta Sokaku Takeda ‘yı tanıyana kadar heybeti ve fiziksel gücüyle oldukça övünüyordu(Usta Sokaku küçük ince bir adamdı,o zaman ellilerindeydi) ancak Sokaku Takeda,Morehei yi kolaylıkla yere indirdi!..

Eğer hareketleriniz doğalsa,aşırı fiziksel güç gerekli değildir ve Aikido tekniklerini yaşa bakmaksızın uygulamaya devam edebilirsiniz