Aikido Nasıl Çalışılır

Aikido Nasıl Çalışılır
Aikido’nun teknikleri şu üç katagoriye ayrılabilir.TACHİ WAZA,HANMİ HANTACHİ WAZA ve SUWARİ WAZA.Ayrıca çıplak elle yapılan teknikler
ve silah kullanarak yapılan teknikler vardır.silahlı teknikler içinde de kendi çıplak elleve rakibi silahlı veya kendi rakibide silahlı teknikler gibi ikiye ayrılabilir.Birde rakibin sayısına görede ayrılabilir; bir,iki,üç kişi gibi.Böyle çeşitlilik Aikidoda kural olmamasındandolayıdır.Aikidonun Günlük çalışması
anlaştığımız şekilde yapılır.Rakip elimizi tuttmaya geldiği zaman (katate dori)shomenuchi yaptığı zaman veya tsuki vurduğu zaman gibi şekileri çalışmakla aikido tekniklerini öğreniyoruz.Böylece bir gün ani bir saldırıya uğradığımız zaman vucudumuzu doğal olarak hareket ettirebilmek günlük çalışmamızın amacıdır.
Şimdi Hanmi no Kamai hakkında açıklama yapmak istiyorum.Hanmi no kamai,aikidonun Temel Duruşudur.Hangi tekniği yaparsak yapalım herşeyden önce duruşumuz doğru olmalıdır.Duruşumuzu doğru yapamazsak tekniğide iyi yapamayız. Ayrıca kolumuz vücudumuza omuza bağlı olduğu için sadece şu iki hareketi yapabilir;ENSHİN ve KYUSHİN.
ENSHİN:Merkezden dışarıya doğru gitmek.
KYUSHİN:Dışarıdan merkeze doğru gelmek.
Aikidonun esasını oluşturan diğer hareket olarak SHİHOGİRİ tai no tenkan,ura no tenkan bütün bunları birleştirdiğimizde Aikidonun teknikileri meydana gelmektedir.İlkönce bunu anlamanızı istiyorum.Daha açılarsam enshin hareketi ile tai no tenkan birleşince Sokumen İriminage olur.
Enshin hareketi ile shihogiri birleşince shihonage olur.Enshin harekti ile kyushin hareketi birleşince iriminage olur.İnsan vücudunun yapabileceği hareketler sınırlıdır.Bu hareketler birleştiği zaman teknikler meydana gelir.Aikido teknikleri aslında vücudumuzu korumak için yapılır.
Aikidoda müsabaka yoktur. Aikido başkasını yenmek için değil,Kendimizi yenmek içindir,ETRAFINIZDA DÜŞMAN ARAMAYIN O SİZİN İÇİNİZDE sözü hiç aklınızdan çıkmamalı öncelikle kendimizi yenmeliyiz bu ruh dinginliği içerisinde teknikler çalışıldığında dahada başarıya ulaşılır.