Güç Bilgelik ve Cesaret

Eğer aradığınız şey antremansa herhangi bir spor salonu işinizi görecektir. Eğer ne kadar ölümcül olduğunuzu göstermek, yarışmalarda takdir edilmek ve kupaları rafınıza dizmek istiyorsanız, uğraşabileceğiniz bir çok dövüş sporu vardır. Ama, daha fazlasını arıyorsanız, herşeyiyle sağlıklı bir birey olarak içinizdekileri geliştirmek istiyorsanız Aikido aradığınız şey olabilir.
Güç:
Savaş sanatlarının ya da dövüş sporlarının çoğu genç bedenlerin sahip olduğu özellikler üzerine kuruludur ve bu sebeple çalışmalarında az sayıda genç olmayan kişi bulunur. Çalışan kişiler genelde fiziksel güçlerini arttırma ve uzun vadede bedene acımasız davranma eğiliminde olurlar. Biz bir savaş sanatının kişiyi, tüm hayatı boyunca giderek daha güçlü hale getirmesi gerektiğine inanıyoruz. Bunun için her öğrenci gücün kendisi için ne anlama geldiğini anlamalı ve ölecekleri güne kadar her gün sağlıklı ve daha kabiliyetli olmak için bu gücü geliştirmelidir. Dünya çapında Aikido dojolarında öğrenciler keyif alarak çalışırlar ve samimiyetle partnerlerinin daha güçlü olması için çabalarlar. Bu vizyonla güç, fiziksel, duygusal ve ruhsal sınırlarımızı görüp, onların ötesine nasıl geçeceğimizi öğrenmeyi içerir. Güç, tehlikeyle yüzyüze geldiğimizde, fiziksel bir saldırıdan, iş hayatından ya da ilişkilerimizden kaynaklanan bir stresle baş etmemiz gerektiğinde sakin kalabilme becerisini geliştirmeyi içerir. Diğer taraftan Aikido, kendinizi vererek çalışırsanız ciddi fiziksel efor gerektiren ve yalnızca kasları değil ruhu da güçlendiren bir çalışmadır.
Bilgelik:
Tehlike karşısında korkmak ve agresif bir dirençle tepki göstermek insan doğasının bir parçasıdır. Aikido çalışmak, çatışmanın temellerini aşan bir perspektif geliştirmemizi ve diğer çözümleri görebilmemizi sağlar. Kişinin çatışmada zafer kazanmasını sağlamak yerine saldırılamaz olmasını hedefler. Hayatınızda, kariyerinizde ya da ilişkilerinizde hangisini öğrenmenin daha işe yarar olduğunu bir düşünün; yoketmek mi, çatışmayı körüklemeden çözüm bulmak mı? Bilgeliğin kalbi, ilkel kendini koruma dürtüleriyle tepki vermek yerine, kişinin niyetini, motivasyonunu ve insan doğasını anlayabilme kabiliyetidir. Aikido çalışmak bize kişiliğimizi geliştirmek için gereken araçları verir. Keza bu gelişim disiplin, perspektif ve kendini zorlamayı gerektirir. Ciddi bir çalışma, insanların tam olarak ne olduğunu bilmeseler de, içgüdüsel olarak farkedecekleri ve “liderlik” olarak tanımlayabilecekleri özellikleri besler.
Topluluk:
Aikido tek başına çalışılamaz. Biz birbirimize samimiyet, güven, saygı ve birbirimizi geliştirme isteğiyle atak yaparız. Bu ortamda bulunmak, kişiler arasında derin bir bağ 21.02.2015 bodokurulmasını sağlar ki bu bağ çoğu arkadaşlıktan farklı ve güçlüdür. Öğrencilerimiz bir süre sonra kardeşlerimiz olurlar. Çoğu aikido öğrencisi bu bağın aikido’nun en önemli kazanımlarından biri olduğunu söyler. Aikido ailesine katıldığınız zaman, insanların hayatlarını değiştiren birşeyin parçası haline gelirsiniz.
“Gerçek barış güç, bilgelik ve cesaret gerektirir”
Saotome Shihan