Kendo

Kendo, kökeni Japonya olan bir Uzak Doğu kılıç kullanma sanatıdır. Kılıç anlamına gelen ken ile yol anlamına gelen do kelimelerinin birleşimden oluşmuştur. Kendo zaman içinde kenjutsu olarak bilinen kılıç teknikleri öğretisinden geliştirilmiştir.

Japonya Kendo Federasyonu’nun (AJKF) 1975 yılında yayınladığı bildiride belirttiği gibi, Kendo kavramı “geleneksel Japon kılıcı katanayı kullanma prensipleri
dogrultusunda insan karakterini (tabiatını) kontrol altına alma“ prensibine dayanır.

Amacı
Bunun doğrultusunda yine AJKF’nin belirttiği gibi Kendo çalışmanın amacı;

Zihni ve vücudu bir bütün haline getirmek.
Güçlü/dinç bir ruh yetiştirmek ve doğru, sürekli çalışma ile Kendo sanatında gelişim için çabalamak.
İnsan nezaketi ve onurunu saygin tutmak.
Diğerleriyle samimiyet içinde bir araya gelmek.
Bireysel gelişim için sürekli çalışmaktır.
Bu sayede kişi, ülkesini ve toplumunu sever, kültür gelişimine katkıda bulunur ve insanlar arasında barış ve refahın hüküm sürmesi sağlamak için çalışır.
Ekipmanlar ve Giyim
Kendo çalışmaları [keiko-gi] ve [hakama] adı verilen geleneksel Japon kıyafetleriyle koruyucu zırh seti giyilerek yapılır. Katanayı temsilen shinai adı verilen ve bambu kamışından imal edilen eğitim kılıcı kullanılır. Kata çalışmaları ise bokken denilen ağaçtan imal edilen kılıçla yapılır.

Koruyucu zırh seti bōgu başı, kolları ve vücudu korumak için kullanılır. Başı korumak için giyilen parçaya men, bilekleri ve elleri koruyan parçaya kote, göğsü koruyan parçaya ise dö adı verilir.

Kendo Yapan Kişiler
Kendo yapan kişilere kendōka veya kenshi (“kılıç kullanan kişi”) adı verilir.

Dört milyonu Japonya’da ve bir milyonu Kore’de olmak üzere tüm dünyada 6 milyon kişi kendo yapmaktadır.